logo111.gif logo.gif
 
 
 
 
Ucuz Elektrik Hangi Saatler Arasında?

Ucuz Elektrik Hangi Saatler Arasında?

  Bu haber 14 Şubat 2011, Pazartesi 08:54:26 eklenmiştir. 23536 kez okunmuştur.
Ucuz Elektrik Hangi Saatler Arasında? En ucuz elektrik 22.00-06.00, en pahalısı ise 17.00-22.00 saatleri arasında tüketiliyor

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Tasarruf etmek ve elektriği ucuza tüketmek için akıllı sayaç taktırmak yeterli gelmiyor. Yetkililer, sayaçlarını değiştiren abonelerin aynı zamanda 3 zamanlı tarifeye geçmek için bağlı bulundukları bölgenin dağıtım şirketine başvurarak, tarife değiştirmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor.

Elektronik sayaçlar, gündüz (06.00-17.00), elektrik tüketiminin en yüksek olduğu puant saat (17.00-22.00) ve gece (22.00-06.00) olmak üzere 3 zamanlı tarifesiyle çalışıyor. En ucuz elektrik 22.00-06.00, en pahalısı ise 17.00-22.00 saatleri arasında tüketiliyor. Akıllı sayaç olarak bilinen elektronik sayaçları taktıran çok sayıda abone, elektrik tüketimini saat 22.00-06.00 saatlerine kaydırsa bile tarife değişikliği yaptırmadığından ücreti gündüz tarifesinden ödüyor.

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) İcra Başkanı Bekir Sami Güven, tasarruf amacıyla sayaçlarını değiştiren tüketicilerin, elektronik sayaçlarla ilgili önemli bir hususu ihmal ettikleri ve tüketimle ilgili bilgi eksikleri olduğunu söyledi. Güven, tüketicilerin tasarrufta bilinçli olmaları gerektiğini belirtti. Tasarruf etmek ve elektriği ucuza tüketmek isteyen tüketicilerin, sadece sayaçlarını değiştirmekle yetindiklerini kaydeden Güven, şunları söyledi:

"Oysa, akıllı sayaçların sağladığı ucuzluktan faydalanmak için sayaç değişim protokolleri ile bağlı bulunan dağıtım şirketine tarife değişikliği içinde talepte bulunulması gerekiyor. Puant tarife talebinde bulunulmaması durumunda, gündüz tarifesinden ücretlendirme yapılacağından, sayaç değişimiyle birlikte abone, elektrik tüketimini saat 22.00-06.00 saatlerine kaydırsa bile fatura bedelinde bir düşme olmuyor."

Elektronik sayaçların, saat dilimlerinde tüketim değerlerini kaydetme özelliğine sahip olduğundan; bu sayacı sistemine taktıran abonenin puant tarifeye geçme talebinde bulunması durumunda ve tüketimini de en uygun tarife olan 22.00-06.00 saat dilimine kaydırması halinde faturasında düşüş kaydedilebileceğine dikkat çeken Güven, bazı tüketicilerin sayaç değişikliğinden birkaç yıl sonra 3 zamanlı tarifeli sisteme geçilmesi gerektiğini fark ettiklerini ifade etti. Müşterilerin bilinçli olması yanında sayaç satan elektrik firmaları ile elektrik sayacının montajını yapan yetkili elektrikçilerin de müşterilerine bu konuda bilgi vermesinin tüketicilerin bilinçlenmesine katkı sağlayacağını vurgulayan Güven; "Sayacını tasarruf amaçlı değiştirdiğini ama bağlı bulunduğu elektrik dağıtım şirketine tarife değişikliğiyle ilgili başvuruda bulunulması gerektiğini bilmeyen müşterilerimiz olduğunu bize geç yapılan müracaatlardan anlıyoruz." dedi.

EN UCUZ ELEKTRİK 22.00-06.00 SAATLERİ ARASINDA

Elektriğe gündüz, akşam ve gece olmak üzere 3 farklı tarife uygulandığını bildiren Bekir Sami Güven, tüketicilerin bu saatlere riayet etmesi durumunda, faturalarında ciddi düşüşler yaşanacağını duyurdu. Türkiye'de 8 Aralık 2001 tarihinden bu yana yönetmelik gereği, yeni abonelerin tamamının puant, gece ve gündüz elektrik tüketimini ayırt etmeye yarayan dijital ekran göstergeli elektronik sayaç kullandıklarını anlatan Güven, şöyle devam etti:

"Abonelere gündüz (06.00-17.00 saatleri arası) normal tarife, akşam-puant (17.00-22.00 saatleri arası), normalin yaklaşık 2 katı olan pahalı tarife, gece ise (22.00-06.00 saatleri arası) normalin yaklaşık yarısı olan ucuz tarife uygulanıyor. Üç zaman dilimine göre tüketimleri kayıt altına alınan elektronik sayaçlı aboneler, elektrikli ev aletlerini gece 22.00'den sonra kullanmaları durumunda daha az fatura ödüyor. Ancak bazı müşterilerin de elektronik sayacı olmasına rağmen, tüketimlerini gece saat 22.00-06.00 saatlerinde yapamamaları nedeniyle, SEDAŞ'a müracaat ederek tüketimlerinin 24 saat boyunca, gündüz tarifesindeki fiyattan faturalandırılmasını talep ettikleri biliniyor."

SEDAŞ'ın 1 milyon 408 bin elektrik abonesinden sadece yüzde 31'inin elektronik sayacı bulunduğunu belirten Güven, eski sayaçlarını elektronik sayaçlarla değiştiren müşterilerin, sayaçlarını yetkili elektrikçilere değiştirtmeleri ve hukuki problem yaşamamaları için değişim işleminin mutlaka SEDAŞ'a bildirilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Güven, elektrik faturasını düşürmek için özellikle çamaşır makinesi, ütü, bulaşık makinesi gibi elektriği fazla tüketen aletlerin 22.00'den sonra kullanılması gereğine vurgu yaptı.

Elektronik sayaçların, diğer sayaçlara göre iki farkı bulunduğunu söyleyen Güven, "Elektronik sayaçların mekanik sayaçlardan farkı; birincisi, elektronik dijital ekrana sahip olması, ikincisi günün farklı saatlerinde ne kadar elektrik enerjisi kullanıldığını rapor etmesi. Mekanik sayaçlarda, tüketilen elektrik bir zaman ayrımına tabi tutulmaksızın toplam bir değer olarak faturada belirtilirken, ölçme devresinde elektronik sayaç olan abonelerin faturasında gündüz, akşam ve gece saatleri olmak üzere tüketim üç aşamaya ayrılmış olarak gösterilmektedir." diye konuştu
ETİKETLER : ,

Diigo Diigo Digg Digg Newsvine Newsvine Technorati Technorati
Del.icio.us Del.icio.us Facebook Facebook Reddit Reddit Jumptags Jumptags
Simpy Simpy StumbleUpon StumbleUpon Slashdot Slashdot Propeller Propeller
Furl Furl Yahoo Yahoo BlinklistBlinklist Google Google
 
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
Enpay'da İşçilerden Eylem
16 Bin Paket Kaçak Sigara Yakalandı
Evlilik Fuarında 20 Milyonluk Satış Yapı
İlimizde İşsizlerin 5'te 1'ine İş Bulund
15 Bin Korsan Cd'ye El Konuldu
SGK Çalışanlarından Simitli Protesto
Bilgievleri’nden Bir Dehanın Eserine Ziy
Avukatım Dedi 92 Bin TL Dolandırdı
Encümende Satış İhalesi Yapıldı
İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Bütün Hızıyla
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Haziran Seçimlerinde Kocaelide 1nci Parti Hangisi Olur
AKP
CHP
MHP
DİĞER
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Enpay'da İşçilerden Eylem
16 Bin Paket Kaçak Sigara Yaka
Evlilik Fuarında 20 Milyonluk
İlimizde İşsizlerin 5'te 1'ine
15 Bin Korsan Cd'ye El Konuldu
SGK Çalışanlarından Simitli P
Bilgievleri’nden Bir Dehanın E
Avukatım Dedi 92 Bin TL Doland
 
Dikkat! Otobüslerin Hat Numara ( 32150 )
Ucuz Elektrik Hangi Saatler Ar ( 23537 )
Yeni Kuzey Marmara Otoyolunun ( 22244 )
Büyükşehir İstanbul’a Otobüs S ( 10853 )
170 TL'ye TOKİ Evleri Başvurul ( 8883 )
Hüseyin Çelik, KSO’da Konuştu ( 6152 )
Esmar Kartepe'de Açıldı ( 6107 )
Uzel Makina Kime Peşkeş Çekile ( 5769 )
 
Efes Pilsen Bayii İflas Etti, Kapandı
 
 
 
    »  Genç Judocular Konya’dan Madalyalarla Döndü
    »  Kocaelispor’dan Acı Rekor
    »  Körfez, Yine "Kızardı"
    »  Yarı Final Müsabakasında Güzeltepe Voleybol Takımı Eğitim İş Voleybol Takımı ile Karşılaştı
    »  Darıca G.B. Son Dakikada Güldü
    »  Gölcük'ten Erken Mola
    »  Büyükşehirli Boksörler Son Provasına Çıkıyor
©Ce-Se Web, Rek. Ajns. Hab. ve Bil. Hiz
Her hakki saklıdır.
Bu Site Ce-Se Web, Rek. Ajns. Hab. ve Bil. Hiz www.ce-se.com Tarafindan Hazirlanmistir.
Yeni Sayfa 1