Bugun...
EMPATİ


Ayten BARAN
ayten.baran@gmail.com
 
 

     Başımıza bir dert gelmeden başkalarının sorunlarını anlayamıyoruz. ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ mantığı ile birbirimizi anlamadan dinlemeden, ne yaşadığı ne hissettiği ile ilgilenmeden hayatına devam etmek en zahmetsiz en kolay yol.  Bu durum aslında biz farkında olmasak ta, bencil, saldırgan, her şeye kötü tarafından bakan negatif, hırçın bir insan olarak biçimlendiriyor önce bireyi sonra tüm toplumumuzu. Biz her ne kadar bireysel olarak düşünüyor olsak ta, birbirimize bağlıyız. Denize atılan bir taşın dalga dalga hızla yayıldığı gibi toplum hayatında da bu davranışların diğer bireyleri de etkilediğini unutmamak gerek. Nasıl bir birey olursak sosyal ve toplumsal hayatta ona göre şekillenir. Toplumların en büyük sorunu da bu olsa gerek…

     Bugün kendi sorununun ne kadar büyük olduğunu düşünürsen düşün, başka birilerinin daha büyük bir sorunu, daha çetin bir yolculuğu ve daha çok acıtan hikâyeleri vardır. Hepimizin derdi kendine büyük gelir. Ta ki başkalarının o can yakan dertlerini görüp kendi basit sorunlarımızın dert etmeye değer olmadığını yaşayarak öğrenene kadar. Başkasının haline bakıp kendi durumuza şükrederiz. Ohhh! Çok şükür ben o kadar kötü durumda değilim diye düşünüp de sevinmek değil elbette ki. Bunun adı EMPATİ.

******

      Efendim! Aslında hepimizin biraz empatiye ihtiyacı var mutlu bir yaşam sürebilmek için…    

    Empati, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini anlamak, duygudaşlıktır. Empati dediğimiz şeyin dilimize en güzel çevrilmiş hali aslında halden anlamak değil midir?  Ama bazen halden anlamak o kadar kolay olmuyor. Hani bir atasözümüz vardır hatırlarsınız. “Damdan düşenin halini, damdan düşen anlar.” Birinin başına gelen bir olayın aynısını daha önce yaşamışsak ancak o zaman neler hissettiğini anlayabiliyoruz. Empati yapmak sadece karşındakini anlamak demek değildir. Duyarlı olup harekete geçmeyi de gerektirir elbette.

******

     İnsan ilişkileri empati ile gelişir. Empati yolu ile yaşadığımız bir olayda birbirine zarar vermek yerine birbirimizi anlama yoluna gideriz. Kendine yapılmasını istemediğin bir hareketi başkasına yapmamakta buna dâhildir. Empati ile ilgili meşhur bir hikâye vardır; derenin iki tarafında da iki hayvan, biri ötekine sorar karşıya nasıl geçeceğim diye, öteki zaten karşıdasın ya der. Kör/Sağır yargılayıcı bir iletişim sistemi bizimkisi.

Maalesef ki toplumsal olaylara baktığımızda inanılmaz bir hırs var, öfkeyle dolu yürekler, tahammülsüz, etrafına zarar veren, güzel bakmayı bilmeyen negatif bireylerle aynı alanlarda yaşamak zorunda kalıyoruz. Ki yaşadığımız toplumu ve hayatımızı güzelleştirmenin, naif insanlar olabilmenin tek yolu da empati kurabilmekten geçiyor.

******

Bu konu çok detaylandırılabilir aslında ama 2007 yılında İngiltere’de yaşanan bir olay konuyu en hassas şekilde anlatıyor.

Bir baba, oğlunu kanser tedavisi görmesi için Cambridge’deki dünyaca ünlü Addenbrooke’s Hastanesi’ne götürüyor. Baba, oğlunun morali biraz düzelsin diye kaliteli bir otelde şehir manzarasını seyredebilecekleri bir oda ayırtır.

Ameliyattan bir gece önce otelin şef garsonu, çocuğun biraz kaygılı olduğunu görür. Çocuğun neden kaygılı olduğunu babasına sorar. O da oğlunun ertesi gün geçireceği ameliyat için saçını kazıtması gerektiğinden dolayı bu durumun oğlunun canını sıktığını söyler. Şef garson bu duruma duyarsız kalmaz ve baba - oğlu ile daha çok ilgilenir. Ertesi sabah baba ve oğlu, kahvaltı için aşağıya indiğinde tüm restoran görevlilerinin saçlarını kazıttıklarını görürler.

 Velhasıl kelam; Bazen yapılan bir Empati, sarf edilecek binlerce sözden çok daha anlamlıdır…Bu yazı 553 defa okunmuştur.

YORUMLAR
5 Yorum

Ismail luser
28-05-2020 00:11:00

Yazının başını okurken tamamını okumuş buldum kendimi bir solukta kendi yaşadığım hayati buldum sagolun değindiğiniz konular insanı ve toplumu ilgilendiren konular sizi tebrik ederim.hayata olaylara bakışınız toplum yaralarını tespit etmiş tedavi yoluna girmişsiniz sagolun.

Ismail luser
28-05-2020 00:10:00

Yazının başını okurken tamamını okumuş buldum kendimi bir solukta kendi yaşadığım hayati buldum sagolun değindiğiniz konular insanı ve toplumu ilgilendiren konular sizi tebrik ederim.hayata olaylara bakışınız toplum yaralarını tespit etmiş tedavi yoluna girmişsiniz sagolun.

Nuh BELEN
04-05-2020 22:00:00

Ayten kalemine sağlık gerçekten içinde bulunduğumuz durumu anlatmışsın başkalarının dertlerinden bir haber yaşayarak kendi dertlerimiz dertleşiyoruz ve hiç empati yapmiyoruz bunu bize hatırlattığın için çok teşekkür ederim. Ayrıca yazılarını köyümüz un sosyal sayfasında paylaamanida isterim.

Ayşe Soysal
03-05-2020 10:41:00

Harika anlatmışsınız Ayten Hanım, yüreğinize sağlık

Bekir Özdemir
03-05-2020 02:42:00

Tebrikler.Ayten Baran eline yuregine saglik.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI