Bugun...
Bidat


Bahadır LÜSER
bahadirluser@gmail.com
 
 

    Bidat Arapça bir kelimedir. İslam dininde, Hazreti Muhammed (s.a.v.)’den sonra ortaya çıkan değişik yargılar ve ilkeler demektir.

                                                      *****

    ‘’Toplum olarak, İslam dinini ve Kuran-ı Kerimi yanlış anlıyoruz. Yanlış yaşıyoruz. ’’ bu cümlemden dolayı bir çok insan belki de bana kızacaktır. Ama artık iğneyi bir kenara bırakıp, çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor.

     Bu ay malumunuz üzere, gençlerimiz Sınav stresi ve iyi bir okulu kazanma çabası içerisinde olacak. Bir çoğu çalıştı ve emeğinin karşılığını almayı bekliyor. Bir çoğu da çalışmadı ama hayal aleminde iyi bir karşılık almak derdinde bekliyor..!

   Anne ve Baba olarak bizler ne yapıyoruz. Etrafımızdaki eş, dost, arkadaş, tanıdıklara Kuran-ı Kerimin en değerli surelerini okuması için dağıtıyoruz. ‘’ Bir Yasin, bir Fetih suresi okuyu ver lütfen’’ diye ricalar ediyoruz. Sanki bu mübarek sureler çocuklarımızın sınav kazanabilmesi için inmiş gibi davranıyoruz.

   Yasin ve Fetih surelerinde Yüce Mevla bizlere neler anlatıyor kaç kişimiz biliyor yada merak ederek araştırıyor..?

   Yasin suresinde, insanın ahlâkî sorumlulukları, vahiy, Hz. Peygamber’i yalanlayan Kureyş kabilesi, Antakya halkına gönderilen peygamberler, Allah’ın birliğini ve kudretini gösteren deliller,öldükten sonra dirilme, hesap ve ceza konuları aktarılmıştır.

   Fetih suresinde, din, devlet ve millet uğruna savaşa katılmanın farz olduğu, İslam’ın son hak din olduğu ve diğer dinlere üstün geleceği aktarılmıştır.

                                                  *****  

 ‘’ Evladımız, göz bebeğimiz sınava girecek, Bir Yasin, bir Fetih suresi okuyu ver lütfen’’ şeklinde ricaları artık Yapmayın..! Bu bir Bidat’tır… Dinde başarı yakalamak için Kuran okunur diye bir şey yoktur. Kuran-ı Kerim bir yaşam biçimi kitabıdır. Hayatına ayet ayet nakşedilmesi gereken, ALLAH’ın kanun ve kurallarının bulunduğu, Kulluk sözleşmesinin İnsanoğluna hatırlatıldığı kutsal kitabımızdır.

  Özellikle değerli Kadınlarımız bana kızmasın ama, en çok onlar yapıyor bu Bidat olayını… Hatta o kadar ileri gidiliyor ki bu konuda, ayetleri bile çarpıtıyoruz. Örnek verecek olursak, Ahzap suresi 56.Ayette ‘’ Allah ve melekler peygambere salât ediyorlar; ey iman edenler, siz de ona salât ve selâm okuyun.’’  şeklinde Rabbimiz emir buyuruyor.

   Peki bizler ne yapıyoruz..!

   Salat ve Selamı bile kendi çıkarlarımız için kullanıyoruz. ‘’Çocuğum sınava girecek, Salatı Tefriciye (4444 adet) okunması lazım.’’ diyerek, Halası 100 adet, Amcası 200 adet, komşu 150 adet şeklinde dağıtıyoruz.

   Tabii ki tüm elimizden geleni yaparak, tevekkülü yüce Mevla’ya yapacağız. Bu bambaşka bir konu… Benim anlatmak istediğim, dinimizde, başarı yakalamak için Kuran okunur yada salat-selam getirilir diye bir şey yoktur.

                                                        *****

   Peygamberimizin hayatına baktığımız zaman, böyle bir uygulama görebilirmisiniz? Hiçbir Siyer kitabında, Peygamberimiz’in Bedir, Uhud, Hendek savaşlarına gitmeden önce herhangi bir sureyi şu adet okuyalım, savaşı kazanalım dediğine rastlayamazsınız.

   Yada, Mekke’nin Fethi zamanı geldiğinde şu kadar adet Fetih Suresi okutturduğu bilgisine rastlayabilirmisiniz?

    Peygamberimiz’in hayatında böyle uygulamalar göremezsiniz. Çünkü dinimizde böyle Bidat’lar yoktur…

   Dinimizde çalışmak vardır… Yüce Rabbimiz bize çalışmamızı emir etmektedir. Hatta çalışmak Farz’dır. Necm suresi 39.Ayet’e baktığımızda çalışmanın farz olduğunu anlayacaksınız..!

 ‘’ İnsan için ancak çalıştığı vardır. Şüphesiz onun çalışması ileride görülecektir. Sonra da çalışmasının karşılığı kendisine tastamam verilecektir.’’ 

                                                    *****

  Değerli büyüklerim, abilerim, ablalarım, kardeşlerim lütfen BİDAT’tan uzak duralım… Rabbimiz bizlere, Kuran-ı Kerimi ve Peygamberimiz’i doğru anlamayı ve doğru yaşamayı nasip etsin. Bizlere, İz-an, Şuur ve basiret versin…(Amin)Bu yazı 487 defa okunmuştur.

YORUMLAR
4 Yorum

bedirhan
16-06-2020 14:26:00

Kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Böyle bir konuyu gündeme getirdiğiniz için Allah razı olsun Bahadır bey.

Ismail
13-06-2020 14:25:00

Alnından opuyorum Allah razi olsun güzel konular BIDAT,lar değinmişsin ....İbret alınmaz her gün okuruz ezbere de;rnBir ibret aranmaz mı ayetlerde ?rnYa okur geçeriz bir ölünün toprağınarnYa açar bakarız nazm-ı celilin yaprağınarnİnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilinrnNe teze mezara okunmak, ne fal bakmak içinrnİnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilinrnNe duvarlara asılmak, ne el sürülmemek içinrnİnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilinrnNe tezhip, ne sülüs, ne hat yazmak içinrnİnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilinrnNe tapınak, ne nutuk, ne vaaz dini içinrnİnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilinrnNe meslek kaygıları ne kariyer hesapları içinrnİnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilinrnNe erkeği yüceltmek, ne kadını aşağılamak içinrnNe Araba paye vermek, ne Acemi hor görmek için

Ismail
13-06-2020 14:23:00

BU yazında fevkalade bi konuya değinmişsin Allah razi olsun nesillerin yetişmesine dikkat etmeli maddi manevi psikolojik beslenme olarak iğneyi kendimize batırmıyoruz. Sağlığımıza da dikkat etmiyoruz kalplerimizi öldürüyoruz sahabe peygamberimiz Zamanındaki beslenmeden uzaklarmışız. Çok sulanan ekinlerin olduğu gibi kendimizi hasta ediyoruz.kalpler selinde Allahi zikretmekle mutmain olur ama biz fırsat vermiyoruz günlük üç öğün misafirlikte piknikte bayramda sağlığımız bozuluyor kitap okumak yok hadis yok kuran duvarda asılıydı onuda kaldırdık.Allahim bizi iman ile hasret. Selamlar Allah razi olsun. Bahadir oğlum.

A. Kadir doğan
13-06-2020 09:32:00

Tebrik ve teşekkür bahadır bey güzel bir yere dokundunuz.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI