Bugun...
ŞİNTOİZM AHLAKI..!


Bahadır LÜSER
bahadirluser@gmail.com
 
 

‘’Pek çok din vardır; fakat sadece bir tek ahlak vardır."
                                                                                     John Ruskin


Yeryüzünde yaşayan tüm insanların gıpta ile izlediği bir yaşayış biçimidir Şintoizm Ahlakı…Şintoizm Japonların dinidir. Peygamberleri yoktur.Cennet-Cehennem inanışları da yoktur. Ama Japonlarda bir Ahlak kavramı var ki, işte dünya üzerindeki tüm insanların imrenerek baktığı bu çerçevedir…Kime sorarsanız  sorun Japon ahlakı bambaşkadır..!

Japonya’da bir doğal afet olduğunda (üstelik bu afetlerin boyutları azımsanacak gibi değil) hiçbir Japon, marketleri, mağazaları yağmalamıyor. Boşalan evleri soymuyor. Stok yapmıyor. Markette 2 ürün kalmışsa ikisini de satın almıyor, diğerini bir başkası alsın diye bırakıyor.
Devletlerinin dağıttığı yardımları stoklayıp, ihtiyacı olanlara fahiş fiyatlarla satmıyorlar. Ölü soymuyorlar. Felakette ölen insanların cesetlerini naklen yayın araçları ile yayınlamıyorlar, gösterişli olsun diye devlet büyüklerinin katıldıkları cenaze törenleri düzenlemiyorlar. Sadelikle, samimiyetle ve en önemlisi saygı ile defnediyorlar ölülerini.

 
Japonların bir dine bağlılığı ve din kitapları olmadığı halde nasıl bu kadar ahlaklı olduklarını sorgulamakta gerekiyor.
Tabii Ahlak anlayışı, kültürlere ve toplumlara göre farklılık gösteriyor.
Örneğin ülkemizde sokakta öpüşen bir çift gören bazı bireyler, ahlak elden gidiyor diye yaygara koparırken aynı anda sokağın bir başka köşesinde bir cinayete yada bir hırsızlığa tanıklık etseler görmezden geliyorlar.
O yüzden bizimki gibi ülkelerde sevişmek, adam öldürmekten ve dahi hırsızlıktan daha ayıp sayılıyor.


Birde madalyonun diğer yüzüne bakalım, 1.5 milyar İslam coğrafyasında toplumsal ahlakın boyutu nedir? Duyarlılık, paylaşımcılık, hassasiyet nerededir?
Terör neden en çok İslam coğrafyasında yaygındır?
Bunu sorguladığınızda ilk yapılacak eylem sizi “din düşmanı” olarak suçlamaktır. Ama nedense hiç kimse inandığı dinin ve hatta bütün dinlerin ilk öğretisinin ahlak-hoşgörü ve paylaşımcılık olması gerekirken, neden böyle olmadığını düşünmez.
Kendisini asla eleştirmez. “Ahlak konusunda en çok ahkâm kesenler, en ahlaksız olanlardır” kuramı da kendini böyle doğruluyor. Bu tür insanların ahlak anlayışları, diğerlerinin özel yaşamını irdelemekten ibarettir. Başkalarına namus bekçiliği yapan zatlar, dul kadınları en çok rahatsız eden tiplerdir.


Gelelim yeniden Japonların ahlak öğretisine;
Japon ahlakının temeli, günah ve günah anlayışından kaynaklanan korkuya değil, çevreden utanma duygusuna dayanır.
İşin birde bu boyutu var, dünyada atom bombası yemiş bir başka millet yok. Yaşadıkları savaş, açlık, yoksulluk, hastalık ve sakatlıklar onların ahlak anlayışına zarar verememiş. Bu üzerinde düşünülmesi gereken bir olgudur.
Japon devlet adamı, işini layıkıyla yapamadığında, yüz kızartıcı suçla itham edildiğinde, kendisi görevdeyken, birimine bağlı bir yerde bir işçi kaza eseri öldüğünde o adam acı içinde intihar ediyor. Çünkü utanıyor. Zaten ahlak “utanmayı” bilmektir.


Yazımı bizlere her daim doğru yolu gösterecek sözler’den alıntılayarak tamamlamak istiyorum;
 

Ne ibrettir Kızarmak bilmeyen Çehren, Bırak kardeşim tahsili; Git önce Edep,haya öğren (M.Akif Ersoy)

Utanmıyorsan dilediğini yap (Hz.Muhammed S.A.V.)

İSLAM, güzel AHLAK’tır. (Hz.Muhammed S.A.V.)

Bir insanda olmazsa edep ne eylesin ona medrese mektep okusa alim olsa yine merkep yine merkep (Necip Fazıl)Bu yazı 909 defa okunmuştur.

YORUMLAR

bedirhan
26-03-2019 14:18:00
Ahlaklı olmak,dindar olmaktan önceliklidir...Önce Ahlak gelir sonra dindarlık.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI