Bugun...
Stratejik İstihbarat ‘’1 Milyon YAZILIMCI’’


Bahadır LÜSER
bahadirluser@gmail.com
 
 

       Osmanlı İmparatorluğunun 34. Padişahı ve çöküş sürecindeki devlette mutlak hakimiyeti sağlamayı başaran Padişahı Sultan Abdulhamid’in en büyük stratejisi gizli hafiye ordusunu tüm dünyaya yayması ve istihbarat ağı oluşturmasıydı. Belki de bu sebeble, İngiliz oyunlarına karşı koyabilmiş ve Osmanlı İmparatorluğunun ömrünü 33 yıl daha uzatmayı başarmış, ayrıca da Müslümanlara bir soluk alma fırsatı sunmuştu.  

     Bir devleti yönetmek İstihbarat’a önem vererek ve geliştirerek olur. Yoksa güçlü devletler karşısında yok olmaya mahkum olursun.

                                                        *****

     Dünya siyasetini yakından takip edenler yada dünya haberlerini takip etmeyi başaranlar mutlaka, şimdi yazacaklarımı duymuştur..!

     Fransa Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü (DGSE) yetkilisi Patrick Pailloux, teknoloji konusunda başarılı olan gençlerin, Fransa istihbaratını iş potansiyeline sahip bir sektör olarak görmemelerini "bir tehlike" olarak niteleyerek, ‘’ James Bond'a değil, teknoloji bağımlısı zeki gençlere ihtiyacımız var.’’ dedi.

   Fransız istihbarat yetkilisi, koronavirüs (Covid-19) sonrası dünyada yeni James Bond'lardan çok, teknoloji bağımlısı zeki gençlere ihtiyaç duyduklarını ve Yeni teknolojiler ile arası iyi olan kişilerin, Fransa Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü (DGSE) ‘ne çekilmesi gerekliliğinin çok önemli olduğunu tüm dünya kamuoyu ile paylaştı.

   Bence, Patrick Pailloux’un açıklamalarında en dikkatimi çeken cümlesi ise şu;      ‘’… İstihbarat denilince gençlerin aklına genelde James Bond veya özel kuvvetler geliyor. Birçoğu  ‘'ama Rambo değilim, sadece bilgisayardan anlıyorum’' diyerek DGSE'ye girmeyi düşünemiyor bile. Ama bizim süper güçlü insanlardan çok aşırı zeki ve teknoloji bağımlısı gençlere ihtiyacımız var. Koronavirüs salgını ile birlikte iletişimin daha sanal hale geldiği bir dünya düzeninde siber güvenlik konuları daha önemli hale geldi. Siber sistemlerimizi güvenli hale getiremezsek, diğer tüm güvenlikler işe yaramaz…’’

                                                       *****

    21 Nisan 2020 Salı günü kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanımızın, TV’lerdeki canlı yayınında duyurduğu ‘’3 yılda 1 Milyon Yazılımcı’’ projesini hatırladınız mı?

   Peki Türkiye bu projeyi neden başlatma gereği duydu dersiniz!

   Bilgi teknolojilerinde yetişmiş insan gücü açısından ABD, Çin ve Hindistan sektörün lokomotif ülkeleri konumunda bulunuyor. Almanya, İngiltere gibi AB ülkeleri, 2020 sonuna kadar 1 milyon yazılımcı sayısına ulaşmayı hedefliyor. Türkiye'de ise yazılımcı sayısı şu an itibarıyla 140 bin civarında bulunuyor. Bilgi teknolojilerinin her alanda çok daha fazla kullanılmasından kaynaklı bu alandaki yetişmiş insan gücüne ihtiyaç artarken, birçok şirket bu ihtiyacını Hindistan, Çin ve Avrupa ülkeleri üzerinden karşılamaya başladı.

   Sınırlı sayıda yazılımcı olmasından kaynaklı olarak yazılımcılar, bir projede hem sistem analisti, yazılım testçisi, hem proje yöneticisi, veri tabanı uzmanı hem tasarım uzmanı hem de güvenlik uzmanı gibi birçok rolü aynı anda üstleniyor. Yazılımcılar açısından bu hem çok yorucu hem de işin kalitesini düşüren sorun haline gelirken, Türkiye'nin yazılımcı sayısını arttırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "1 Milyon Yazılımcı Projesi" başlatıldı.

    Yeni Dünya düzeni göstere göstere gelirken, bizler değişen bu düzene asla sırtımızı dönemez ve gözlerimizi kapayamayız.

    Birşeyler yapmak lazım..! Güçlü olmak ve güçlü kalabilmek için..!

    Tarih de her zaman istihbaratı güçlü ülkeler bir adım öne çıkmış ve savaşı kazanmıştır.

    Bu sebeble İstihbarat, yüzyıllardır vazgeçilemeyen güç, en büyük gözdür.

                                                        *****

    Şu an değişen Dünya düzenini görmeyi başaran Dünya Ülkelerinin Liderleri, Dijitalleşme Sürecini hızlandırmaktadır.

   Gündemin Tüm dünyada hızlı bir şekilde her gün değiştiğini artık herkes bilmektedir. Tüm dünyada ki gelişmeleri hızlı bir şekilde takip edebilmek, Türkiye için tehdit unsurlarının faaliyetlerini de ayrıca takip edebilmek ve önlem alabilmek için Dijital sistem analistleri, Veri tabanı uzmanları v.b. gibi kısacası Yazılım Uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

    Bu yazdığımı şu örnek ile açıklayabilirim.

    Almanya'da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV)’nin yayınladığı Alman iç istihbarat raporunda, kendi ülkelerinde casusluk faaliyetlerinde bulunan başlıca dört ülkeyi açıkladılar.  

    Rusya, Çin, İran ve Türkiye…

   Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT), Türkiye'nin güvenlik mimarisinin kilit unsurlarından biridir. MİT, herşeyden önce Türkiye'nin aşırılık yanlısı veya terörist olarak sınıflandırdığı örgütlere odaklanmaktadır. 

   Peki, MİT'in Türkiye dışındaki öncelikli hedefi neden Almanya..?

   Çünkü, PKK, Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C)’nin en fazla üyeye sahip olduğu yer Almanya..!

   PKK'nın 2018'de Almanya'da 15 milyon Euro'dan fazla bağış topladığını ve 14 bin 500 üyesi bulunduğunu, Alman iç istihbarat raporunda görebilirsiniz.

                                                           *****

   Sultan Abdulhamid’in en büyük stratejisi olan gizli hafiye ordusunu tüm dünyaya yayması ve istihbarat ağı oluşturması mantığını artık Dijital Sistemler ile yapabilmeyi başaran Ülkeler, yüzyıllardır vazgeçilemeyen güç ve en büyük göz olan İstihbarat Kalkanını oluşturmuş olacaktır.

   İşte bu sebeble, dünya vizyonunu ve muasır medeniyet seviyesini yakalamayı kendine hedef olarak belirleyerek yola çıkan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan "1 Milyon Yazılımcı Projesi" büyük önem arz etmektedir.Bu yazı 503 defa okunmuştur.

YORUMLAR
2 Yorum

İsmail
27-05-2020 21:19:00

Bu ülkeyi siyasetçiler geri götürdü Abdülhamit gibilerini takip etmediler biz bir çanakkale Sarikamisi tarihe yazmış milletiz biz den sonrakiler çok daha iyi olacak iyi insanlarımız yetişecek önümüzdeki 10 yılın projesini garantiledigimiz zaman asıl kalkınma olucak ama müslüman Türk milletine büyük oyunlar oynandı.bir türlü kendimizi aşamıyoruz istihbarat çok önemli. Umudumuz var çelişme azmimizde.yetistirecegiz IhsAllah GÜNDEN YAZIN ÇOK GÜZEL BASARILAR.

Ayten BARAN
27-05-2020 14:03:00

Elinize, kaleminize, yüreğinize sağlık. Gerçekten çok bilgilendirici, ufkumuzu açan bir yazı. Tebrik ederim Bahadır Bey...

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI