Bugun...
SUSMAK MI KONUŞMAK MI?


Bahadır LÜSER
bahadirluser@gmail.com
 
 

Sırat köprüsünden geçmek kadar zordur seni asla anlamayacak birine laf anlatmak. O sebepledir ki bazen sadece susarsın. Kıldan ince kılıçtan keskindir konuşacak onlarca cümlen varken susabilmek…

Bazen susmak gerekir sözlere yazık etmeden! Bazen uyanmak gerekir gözlere yazık etmeden! Şems-i Tebrizi’nin dediği gibi bazen susmak gerekir duymak için…

Susmak anlamlıydı en az konuşmak kadar... Konuşmanın anlamı susmasını bilmek kadardı.
Öyle diyordu Hz. Ali: “Susulacak yerde konuşmak yanlış olduğu gibi, konuşulması gereken yerde de susmak o kadar yanlıştır.”

Öyleyse nerede konuşacaktık, nerde susacaktık? Sahiden, susmak neydi, konuşmak ne? Konuştuklarımız sustuklarımızdan az mı olacaktı, yoksa fazla mı?

‘’Susamadığı için konuşur insan’’ diyordu meşhur müzik sanatçısı Bob Marley. İnsanı konuşmaya iten neydi, susmaya iten ne? Yoksa “konuşmakla ifade edemediklerimiz” miydi sustuklarımız?

Bediüzzaman’ın tabiriyle “sükût, geniş bir söz” olabilir miydi insanın dünyasında? Konuştuğumuz sustuğumuzdan mıydı, yoksa konuşmak istediğimizden, konuşmaya olan ihtiyacımızdan mı?

Sustuğumuz korktuğumuzdan veya çekindiğimizden miydi, yoksa konuşacak bir şeyimizin olmadığından, konuşulacakların bittiğinden, ya da verilecek bir cevabımızın olmadığından mı?

Yoksa, konuşulacak bir şeyin kalmadığı, tükendiği yerde “en güzel cevap” susmak mıydı?


***

İstanbul Taksimde, Susması gerektiği yeri bilmeyen birkaç kendini bilmez kalkmış, güya kıt akıllarınca Ezan-ı Muhammediyi susturacaklar…Sen kimsin ey şaşkın!..Bak ne diyor koca yürekli Necip Fazıl Kısakürek ‘’Deden bile söndüremedi İslam'ın Nurunu. Sen mi söndüreceksin? Ebu Cehilin torunu! ’’


Hz. Peygamber de: “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. ” demiyor muydu? Öyle ise bu haddini bilmezlere, laftan anlamayacaklarını bile bile birkaç satırda olsa yazmak boynumuzun borcu… Aslında söylenecek çok kelimeler var ama, Cümle alem bilir ki Ezan okunurken  İT’lerin uluması gayet normaldir.
 

Bazen susmak gerekir sözlere yazık etmeden! İlk cümlemizde dediğimiz gibi…

Sırat köprüsünden geçmek kadar zordur seni asla anlamayacak birine laf anlatmak.Bu yazı 646 defa okunmuştur.

YORUMLAR
3 Yorum

bedirhan
26-03-2019 14:12:00
Güzel bir yazı olmuş elinize ve yüreğinize sağlık bahadır bey....
Müdakkik Okuyucu
11-03-2019 08:43:00
Yazınızı okudum yazı olarak güzel Fakat olay olarak Ahir zamanda artık gördük ve duyduklarımızında bir müslüman olarak tam anlamış ve idrak etmiş olmalıyız.Televizyonlardan gösterilen ve manipüleye çok açık bir alanda olan bir olay için Müslümanlar ile diğer grupları karşı karşıya getirmek istiyorlar.Ezan-ı Muhammediye sahip çıkmamız çok güzel Fakat siyasilerin organize ettiği bir haber yüzünden hislerimizi alet etmeleri çok başka bir durum.Bu dönemde ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı durumlar devam ediyor.Bir müslüman olarak çok dikkat etmek gerekir.Ezan'a sahip çıktığınız için teşekkürler ancak fitneye hisside olsa alet olmamanız içinde dua ediyorum.
Ayten Baran
10-03-2019 23:10:00
Yüreğinize, kaleminize sağlık efendim. Susmak gerçekten bazen çok şey anlatır anlayabilene.... Saygılar....

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI