Bugun...
Zihniyet


Bahadır LÜSER
bahadirluser@gmail.com
 
 

      Özdemir Asaf bir gün bir taksiye biner. Bilindiği üzere rahmetli Özdemir Asaf ‘’R’’ harfini çıkaramaz. Özdemir bey’in Karaköy’e gitmesi gerekiyordur. Bindiği taksinin şoförü kendisine dönüp, ‘’ Buyyun efendim! Neyeye’’ deyince, anlar ki şoför arkadaş kendisi gibi ‘’R’’ harfini söyleyemiyor. Şimdi ona ‘’ Kayaköy’’ derse, kendisi ile dalga geçtiğini sanacak ve gönlü kırılacak.

      Özdemir Asaf cevap verir; ‘’ Eminönü’ne gideceğim..!’’  

      Şoför denileni yapar ve Eminönü’ne doğru sürer taksiyi… Özdemir Asaf, Eminönü’nde taksiden iner ve Karaköy’e Galata köprüsü üzerinden yürüyerek yolculuğunu tamamlar.

       2012 yılında Özdemir Asaf’ın kızı Seda Arun, Özdemir Asaf’ın yaşadığı bu olayı bizlere anlatırken, İnsan olmanın bir kuralının da Naif olabilmenin olduğunu hatırlatmıştır.

       İnsan olmak ince düşünmeyi, kalp kırmamayı, nezaketli olmayı gerektirir.  

                                                  *****

      Şimdi yazacağım satırları bir çoğunuz belki televizyonda izlemiş yada gündemdeki haberlerden denk gelmiş olabilirsiniz!

      Haber Türk televizyonunda, Kübra Par hanımın sunduğu ‘’Açık ve Net’’ programının 3 Mart tarihli yayınına İstanbul ÇİN Başkonsolusu CUİ WEİ konuk oldu.

      Programın konusu, artık tüm dünyayı kasıp kavuran Koronovirüs…

      Şimdi bu programdan, Kübra Par ile Cui Wei arasındaki konuşmadan bir kesiti paylaşıyorum;

  

       Kübra Par ; - ‘’… Aslında Çin’in nüfusunu göz önünde bulundurunca bu çok çok küçük bir rakam…’’

      Cui Wei ;  - ‘’…Bunlar rakam değil Can..!’’

 

      Sakın !  bu  yazdığımı okuyan bazı okurlarım insan ‘Can’’ ını, ‘’Rakam’’ olarak gören program moderatörüne kızmasın… Biz buna nasıl olsa, ‘’ Canlı yayın kazası’’ der geçeriz. Zaten program sonrası da Kübra hanım aynı bu şekilde bir açıklama yaptı.

     Bizim Konumuz, Zihniyet !

     Borsa endeksi, enflasyon hanesi, faiz, bütçe açığı, borç, siyasi bir argüman değil bu Rakam yerine koyup anılanlar… Kiminin Anası-Babası, kiminin çoluğu çocuğu, kiminin kardeşi, kiminin dostu söz konusu… Ve en önemlisi her biri ‘’İNSAN’’  

     Bir insan da Zihniyet doğru olursa, hassasiyeti ve cümleleri de doğru olur!  

     Hassasiyet, ŞEHİT'leri telaffuz ederken nasılsa,  Koronavirüs sebebiyle ölen İnsanları belirtirken de aynı olmalı.

     Hassasiyet, depremde vefat edenleri telaffuz ederken nasılsa, sınırdaki mültecilerin çokluğunu belirtirken de aynı olmalı.

     Hassasiyet, trafik kazalarında kaybedilen insanları telaffuz ederken nasılsa, göçük altında kalan madencileri belirtirken de aynı olmalı.

     Hassasiyet, evsiz yoksul insanları telaffuz ederken nasılsa, işsiz gençleri belirtirken de aynı olmalı.

                                                 *****

     Bizim Konumuz, Zihniyet !

     Zihniyet,  ‘’Yaradılanı severim YARADAN’dan ötürü’’ anlayışını konuşmalarımıza, hayatımıza işlememizdedir.

     Bahsedilenler CAN… Bahsedilenler İNSAN… Kiminin Anası-Babası, kiminin çoluğu çocuğu…

     Toplumsal değerlerimizin, Kardeşlik hukukunun eşi benzeri görülmemiş bir hızla bozulması İnsanın gerçekten canını acıtıyor...!Bu yazı 525 defa okunmuştur.

YORUMLAR
3 Yorum

İsmail luser
06-03-2020 20:46:00

Minarelerimizi ezansiz neslimizi imansiz birakma Allahim maneviyatimizi onaran yazilarin icin tesekkurler.

İsmail
06-03-2020 09:09:00

Tebrik ediyorum seni Bahadir Altin camura dusse yine altin Bisri Hafi gibi temiz yurekleri uyandirma vazifeni guzel yapmissin Allah yolunu acik etsin..

İsmail LUSER
06-03-2020 09:02:00

Evet millet olarak kimyamizii bozmuslar dogru bu canakkaleden sonra atilan sistemli adimlardan kaynaklaniyor bir milleti tankla topla yika mazsaniz inanciyla inancina nufuz edip zedeliyecek gidalari domuz eti jiletin gibi musluman diyari haram olan yiyeceklerle dolu bunlari cocuklarimiz bizler yiyiyoruz alirken hangi gidanini icerigine tarihine bakiyoruz. Bunu bir kenara birakalim hamurunda mayasinda var tabiri var . bunlar hayir dua almamis derler . bir insani 40 indan sonra degistiremezsin derler . bunlari bir dusunelim . Ahir zaman son ânlarindayiz ALLAH Musluman Turk Milletimize yardimci olsun .. Birlik beraberlik hamur maya cok onemli yogurt neden tutmazbir dusunelilm yogurt yapicak maya bulamadik organik sut satan yerde bulduk eskiden mayalik her evde olurdu simdi niye yok komsuluk yok saygi yok yoklukta insanlardahami mutluydu sanki herseyi teknolaji cagimi degistirdibizmi uyum sagliyamadik.gecmise bakamiyan bir millet gelecegini cizemez .yaziyi konuyucok begendim bizi ayakta tutan konulara egilmeli kitap okuyamaz olduk telefon tablet nesli cogaldi..Bazen Endulusu dusunuyorum Tarik Bin Ziyati gemileri yakmakmi lazim acaba...

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI