Bugun...
Tarafsız Gazetecilik Nalları Dikti Dikecek!


Cevdet SEZER Cevdet SEZER'in Kalemi
cevdetsezer@kocaelihaber.com.tr
 
 

Siyaset ile gazeteciliği birbirinden ayırmak gerektiği etik olarak bildiğimiz en önemli unsurlardan birisidir. Gazeteci haberinde ayrımcılık ve taraf olmamalıdır.

 

Gazete veya internet yazarlığı/yorumculuğu ise farklı bir olaydır. Yorumcu taraf olabilir, tarafını koruyup, beğenmediği tarafı eleştirebilir. Bu eleştiri etik kurallar çerçevesinde olmalıdır.

 

Ülkemizdeki siyaset; son 15 yılı çok iyi hatırladığım için son 15 yıldan bahsedeyim hiç bu kadar dalgalı, çekişmeli ve sorunlu olmamıştı.

 

İktidar ana muhalefet partisini her zaman rakip görürdü şimdi ise rakipten ziyade önünü tıkayan bir örgüt gibi görmekte. Sanki tek partili bir düzende takılırmış gibi; “biz dedik, doğru dedik, eleştirmeyin, konuşmayın” tavrı sergiliyor. Öylemi tam anlamıyla öyle değil, ancak bir ben bilmişlik durumu söz konusu.

 

İktidarı eleştirdiğimiz kadar ana muhalefeti de eleştirmemiz gerektiğini söylüyor iktidar. Bir yazar olarak farz edelim ben ana muhalefetle hiçbir bağım yok, neden eleştireyim; milli eğitim kötü desem ana muhalefetin işi ne, maliye kötü desem ana muhalefetle alakası ne, dış işleri-iç işleri iyi desem ana muhalefete yararı yada zararı ne?

 

Gazeteci iktidar veya muhalefet ayımı yapmaksızın, düşüncesine bakmaksızın, etik ve insan haklarına yaraşır şekilde davranmak, mesleğini yapmak zorundadır. Tarafsızlık yemini etmiş bir gazetecinin alenen ve kesin bir dille siyasi yada beşeri hiçbir konuda taraflı davranmamalı davranamaz.

 

Hepimiz biliyoruz ki bu ülkede havuz medyası var. Bu isimle anılan gazete, haber kanalı v.b. yayın organlarının isminin bu yerde geçmesi bile bunlar için um um utanılacak bir durum.

 

Şahsım hepsini ister havuz ister göl olsun takip etmekteyim. Gerek yerel gerek ulusal, gerekse uluslar arası olarak. Geçen günlerde ana muhalefet partisi genel başkanının yaptığı bir konuşmada ulusal yayın yapan A-TV ve  A-HABER’i açıkça kınadı. Bu Türkiye tarihinde ender görülen bir olaydır ve utanç vericidir. İlgili basın yayın organlarının düşünmesi gereken bir olaydır.

 

Bir basın yayın organını taraflı olmakla suçlamak ile o basın yayın organını kınamak çok farklı şeylerdir. Ana muhalefet parti genel başkanının bunu canlı yayında yapması ise olayın vahimiyetini açıkça göstermektedir. Bu açıklama; “hadi yapalımla” olmayacağına göre sorun o organlar yönünden büyüktür. Alenen taraf olduğunu belirten ve belli eden kuruluşların ismi geçmezken, bu yayın organlarının hatalarını düzeltmesi gerekir.

 

Peki bu yayın organları bu olaydan sonra ne yaptı? Benim beklentim Ana muhalefete kendimizi iyi tanıtamadık diyerek kısmi özür dilemeliydi. Ancak ATV ve A-HABER sanki iktidarın sözcüsü gibi, siyasi bir gurup açıklaması gibi; şiddetli ve sert bir şekilde ana muhalefete dolaylı olarak o partiye oy verenlere sert çıkışlar yaptı, hakaret etti.

 

O gün A-HABER Ana Haber Bültenini Duygu Leloğlu sunuyor. Yayına iktidar bakanı Süleyman Soylu çıkıyor. Sunucunun Sorusu: “şöyle sorayım soruyu; PKK’nın uzantısına siyasi  parti diyerek terör propagandası yapan, kendisi de 15 temmuz darbesine de kontrollü darbe diyerek şehitlerimize hakaret eden bir ana muhalefet partisi lideri var karşımızda, bugün, bu sefer bizi hedef aldı, a-Haberi, ATV’yi hedef aldı ve ölüm tehdidi savurdu, bize vatan haini dedi, sizin tavrınız nedir?...” cevapta özetle Soylu ana muhalefet liderine şerefsiz dedi ve idam etmekle tehdit etti. Bununla ilgili youtube açıp dinleyebilirsiniz youtube’ye “Db5GZ3WpVUU” bu kodu aratmanız yeterli

 

Bu A-HABER’in açıkça bittiği andır. Tarafsızlıktan, habercilikten, gazetecilikten artık bahsedemezler, etmemeliler. Ana muhalefet partisi genel başkanına terörü savundu, şehitlere hakaret etti hükmü veren bir açıklamayı; ya mahkemeler yada millet yapar. Bir yayın organı yaparsa bu BEN TARAFIM demektir.

 

Ülkemizde gazetecilik her daim zordu, daha da zorlaşıyor. Bunu kolaylaştırmak adına adım atması gereken yine gazetecilerdir. Yandaş, kandaş, candaş olmak yerine düşünen, tartışan, tarafsız ve ilkeli yayın yapan bir çizgi bunu düzeltecektir.

 

Bu yayın organını dinledikten sonra ülkemizde bu işin çok zor olduğunu, kaba tabirle gazeteciliğin nalları dikmek üzere olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. Bu yazı 1142 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI